Drėgmė namuose, arba kaip nugalėti pelėsį

Užėjus namo jaučiasi pelėsio kvapas? Nuolatos rasoja langai? Kondensatas kaupiasi net ir ant sienų? Už spintos supelijo siena? Turbūt daugeliui, kas susidūrė su pertekline drėgme namuose tenka ieškoti atsakymų į šiuos aktualius klausimus. Tačiau nevisada greitai pavyksta išspręsti šią problemą.images
Pelėsis ir dregmė gali subjauroti Jūsų ką tik kokybiškai ir brangiai padarytą remontą, ką tik įsigytą būstą ar namą. Taip pat pėlėsis namuose gali pabloginti bendrą mūsų savijautą, išprovokuoti alerginius susirgimus, gali dažniau kamuoti kvėpavimo takų ligos. Pėlėsis ir drėgmė sumažina komforto lygį namuose iki minimumo, namuose būti nemalonu, jaučiamas diskomfortas, kartais gal net pamąstome apie naujo būsto pirkimą. Visi atvejai individualūs, todėl pradžioje svarbu teisingai identifikuoti problemą ir nustatyti jos mastą.

Kaip identifikuoti ar perteklinės drėgmės problema egzistuoja Jūsų namuose? Yra keletas paprastų požymių: užėjus namo iš lauko jaučiama drėgmė kaip pirtyje, labai rasoja langai, kondensatas kaupiasi ant sienų, suradote pelėsį ar grybelį ant sienų, pajautėte nemalonų pelėsio kvapą. Atsiradus nors vienam iš šių požymių, siūlome įsigyti oro drėgmės lygio matuoklį (galima nusipirkti daugelyje buities prekių parduotuvių) ir pamatuoti namuose esamą drėgmę. Stebėkite oro drėgmės lygį ir atkreipkite dėmesį kada jos lygis kyla. Jeigu Jūsų buto ar namo santykinė oro drėgmė mažiau nei 40 proc. – vadinasi oras per sausas, 40-50 proc.- viskas gerai ir nieko nereikia daryti, 60 proc. – nedidelė perteklinė drėgmė, 70 -80 proc. – egzistuoja perteklinės drėgmės problema, 90 ir daugiau proc. – skubiai reikia imtis priemonių perteklinės drėgmės problemos sprendimui. Štai identifikavome problemą, vėliau pagal tai parinksime problemos sprendimo būdus.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dėl kokių priežasčių atsiranda perteklinės dregmės problema?
Paminėsime keletą pagrindinių:
Senos statybos daugiabučiuose, kurie yra pastatyti iš plytų, įstačius plastikinius langus ir šarvuotos duris, dažnai padidėja drėgmės lygis namuose. Taip atsitinka dėl to, kad butas tampa sandarus, oras necirkuliuoja per duris ir per langus. Vienintelis oro cirkuliavimo kelias lieka ventiliacija. Tačiau, ventiliacija senos statybos daugiabučiuose būna ilgus metus nevalyta ir dažniausiai veikia prastai.
Neseniai buvo atliktas remontas. Jeigu remonto metu buvo tinkuojamos ir glaistomos sienos, lyginamos grindys, klijuojamos plytelės, visa tai gali džiūti dar kelis mėnesius po remonto. Todėl nenustebkite, jeigu po remonto Jūsų namuose dar kelis mėnesius bus drėgna.
Problemos su vandentiekio sistema. Dėl šios priežasties problemos atsiranda tada, kai nusidėvi vamzdžiai arba vandentiekio sistema padaryta nekokybiškai. Tokiais atvejais, drėgmė dažniausiai kaupiasi vietose kur įrengtas sanmazgas. Taip pat, atskirais atvejais drėgmė gali atsirasti ir dėl netvarkingos santechnikos pas kaimynus.
Nepakankamas namų šildymas. Nukritus oro temperatūrai namuose žemiau 18 laipsnių, kyla drėgmės lygis.
Per plonos ir neapšildytos namo sienos. Tokias atvejais drėgmė patenka per sienas, ant sienų kaupiasi kondensatas.
Taip pat drėgmė namuose gali kauptis ir dėl buities reikalų: jeigu skalbinius džiovinate namuose, uždengiate radiatorius, intensyviai gaminate, kai prastai veikia ventiliacija ir gartraukis.
Window-CondensationTaigi, kokie galėtų būti sprendimo būdai?
Turint nedidelę perteklinę drėgmę namuose, verta pabandyti du kartus per dieną vėdinti, nedžiovinti skalbinių namuose ir žiemą palaikyti namų oro temperatūrą ne žemiau 20 laipsnių. Čia reikėtų paminėti, kad vėdinti reikia pilnai atveriant langą o ne per mikro vėdinimą. Ši funkcija būna languose, tačiau šis vėdinimo būdas praktiškai nemažina drėgmės lygio. Jeigu šie dalykai Jums nepadėjo, galima imtis kitų rimtesnių priemonių.
Taigi, santykinė oro drėgmė Jūsų namuose yra daugiau negu 70 procentų? Tokiu atveju į problemos sprendimą verta pažiūrėti kompleksiškai. Pirmiausia siūlome patikrinti visą santechniką namuose ir išsiaiškinti ar šioje vietoje nėra problemų pas kaimynus. Jeigu su santechnika viskas gerai, reikia patikrint ventiliaciją, jeigu ventiliacija veikia prastai būtina ją išvalyti. Kitas žingsnis – reikia įvertinti išorinių sienų būklę, jeigu jos per plonos, jeigu kambariuose su išorinėmis sienomis temperatūra žemesnė negu kituose kambariuose, siūlome juos apšildyti. Sienas galima apšildyti iš išorės arba iš vidaus. Sienų šiltinimas iš vidaus mažina kambario plotą, todėl prieš pradedant tai daryti visada verta pasitarti su šios srities profesionalais. Tačiau net nedidelis apšiltinimo medžiagos sluoksnis iš vidaus (3 cm. Polisterolis) Jums galėtų padėti išspręsti problemą iš esmės. Taip pat, jeigu Jūsų namuose dar neapšiltintas ir neįstiklintas balkonas, padarykite tai. Norint išlaikyti šilumą ir sumažinti drėgmę, balkoną geriausiai stiklinti paprastais plastikiniais langais.

best-decoration-dehumidifier-photoDar vienas pagalbininkas kovoje su drėgme, galėtų būti elektrinis oro sausintuvas, jo kaina svyruoja nuo 400 iki 5000 Litų. Prieš įsigyjant šį prietaisą , verta apie jo charakteristikas ir veikimo principus daugiau pasidomėti. Taip pat, nežinant tiksliai kokios firmos prietaiso ir parametrų norite, patarčiau jį pirkti specializuotose įmonėse, kurios užsiima tik prekyba oro sausintuvais. Taip gausite išsamesnę ir tikslesnę informaciją. Išsirenkant sausintuvą, reikia atkreipti dėmesį į tai, kokio jisai tipo (kompresorinis ar nekompresorinis), ploto patalpoms skirtumą, elektros energijos sunaudojimą, koks jo triukšmingumo lygis, kiek laipsnių šiltesni orą išpučia, kokio svorio yra. Nekompresoriniai sausintuvai dažniausiai išpučia apie 10 laipsnių šiltesnį orą, yra tylesni ir lengvesni, tačiau sunaudoja žymiai daugiau elektros energijos negu kompresoriniai. Viskas priklauso nuo Jūsų poreikių, manome, tai tikrai veiksminga priemonė.
Kiti būdai, kurie yra nelabai pigūs, tačiau yra labai efektyvūs: priverstinė ventiliacija ir rekuperatoriai. Priverstinės ventiliacijos sistemos gali paduoti ir ištraukti norimus kiekius oro iš patalpų nepriklausomai nuo besikeičiančių oro sąlygų. Tačiau šiuo atveju daug laiko ir finansinių sąnaudų atima šios sistemos įrengimas, taip pat papildomai kainuoja elektros energija. Šiuo atveju vienas iš sprendimo būdų būtų rekuperatorius, tačia išlaidos oro šildymui sumažėtų 50-80 proc. Rekuperatorius vėdina orą priverstiniu būdu, tačiau šilumą iš šalinamo oro išsaugo ir perkelia ją į paduodamą orą.Tai vienas iš pažangiausių patalpų vėdinimo būdų, tačiau šis sprendimas labiausia tinka tobulinant ventiliacijos sistemą nuosavame name.

Taigi, šiame straipsnyje trumpai apžvelgėme perteklinės drėgmės problemą ir jos sprendimo būdus. Tikimės, kad šis straipsnis padės nugalėti pelėsį! Gyvenkite sausai!

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>